Stüdyo

İstanbul'da yer alan ofisi ile Mar-Ka, iç mimari, peyzaj, ürün tasarımı ve marka kimliği geliştirme alanlarında uluslararası projeler geliştirmede yirmi yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. Kadriye Saral Manciocchi ve Marco Manciocchi liderliğindeki tasarım stüdyosu, kendisini bir "fikirler laboratuvarı" olarak tanımlıyor. Diğer bir deyişle, profesyonel ekipler ve uzmanlar ile yakın ve olumlu iş birliği içerisinde çeşitli projelerin geliştirilebileceği, yaratıcılığa açık bir atölye.

Mar-Ka, kendi mesleki etiği doğrultusunda, her projeyi sade ve akılcı bir üslupla ele alır. Detaylara titizlikle dikkat eder, formlarda uyum ve zarafet arayışını ihmal etmez. Proje konsept sürecinden nihai teslime kadar, her bir görevin tüm aşamalarında doğrudan takiple müşterinin sorularına her zaman pratik ve hızlı bir şekilde yanıt verir.

Ofisin iki kurucu ortağı Kadriye ve Marco, 23 yıllık profesyonel yaşamları boyunca Lanier Copiers, Ricoh, Talesma Linens, Nashuatec Printers, Brother, Contex Textile, Anatolia Tile & Stone, Manuel Chocolatier gibi bir çok çeşitli uluslararası şirketlerle çalıştılar.

Ekip

Kadriye Saral Manciocchi

Kurucu Ortak, Tasarım Sorumlusu ve Proje Yöneticisi

1995 yılında İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne ve Kostüm Tasarımı bölümünden lisans diplomasını aldıktan sonra eğitimine devam etmek için İtalya'ya gitti. 1998'de Roma'daki IED Enstitüsü'nde İç Mimari Tasarım bölümünden diplomasını aldı ve İç Mimar olarak mesleğini icra etmeye başladı.

ilk iş tecrübesi olarak ABDR Mimarlık Ofisi ile çeşitli mimari projeler ve uluslararası yarışmalara katılmak, bakış açısını genişletmesini sağladı. 2019'da, yine Roma'da bulunan bazı otel ve özel konutların yenilenme ve tasarım sürecinde işbirliği yaptığı Lococo Mimarlık Stüdyosu'nda işe başladı.

2000 yılında İstanbul'a taşınarak, kendi aile firması olan Saral Grubu’nun, İnşaat Şirketi'ne İç Mimari Proje Müdürü olarak katıldı. Çok sayıda tek üniteli villanın iç mekanlarının tasarımı, müşteri ile koordinasyonu ve uygulama denetimi için büyük ölçekli konut kompleksi projesi ‘’Sunflower’’da yer aldı. Yıllar içinde farklı konseptler geliştirdi ve bu alanda kayda değer bir deneyim kazandı.

2004-2007 yılları arasında çeşitli peyzaj firmalarıyla işbirliği yaparak kamusal, ticari ve özel alanlar için Sert Peyzaj projeleri tasarladı. Bu deneyimi, iç ve dış mekanları birbirinin uzantısı olarak tasarlama, yapı ve doğa arasında denge kurma konusunda tecrübeli olmasını sağladı.

Ocak 2007'den bu yana Türkiye'de ve yurtdışında yürütülen her bir projenin tasarımını ve uygulamasını doğrudan takip ettiği Mar-Ka İç Mimari + Peyzaj Mimarlığı stüdyosunun kurucu ortağıdır.

Marco Manciocchi

Kurucu Ortak ve Tasarım Müdürü

1997 yılında Roma'da IED Enstitüsü İç Mimarlık bölümünden mezun oldu.

A.Alessi, G.Pasquali, F. Moschini gibi mimarlarla özellikle sanatsal ve kültürel sergiler için set-up tasarım ve yapımlarında işbirliği yaptı.

2000 yılında İstanbul'a taşındı ve kariyerine, en önemli ulusal bankalardan biri için ATM cihazı tasarlamak üzere görevlendirildiği Tabanlıoğlu Mimarlık Ofisi'nde tasarımcı olarak işe başladı.

2002-2006 yılları arasında Dekaneo, Bürosit, Living Divani Türkiye, BMS-Poltrona Frau Türkiye gibi çeşitli ulusal ve uluslararası şirketlerde Kreatif Direktör ve Tasarım Danışmanı olarak çalıştı.

2006 yılında FY Mobilya firması ile işbirliği yaparak "Smyrna" adlı bir mobilya koleksiyonu tasarladı ve aynı sene Milano’da ‘’Salone del Mobile’’ fuarında sergilendi.

Ocak 2007'den beri Mar-Ka İç Mimari + Peyzaj Mimarlığı ofisinin kurucu ortağıdır ve Türkiye'de ve yurtdışında yürütülen projelerin tasarım ve yönetiminde yer almaktadır.

T. Miray Şenol

Peyzaj Proje Mimarı ve Ofis Müdürü

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun oldu ve aynı sene Mar-Ka tasarım ofisinde çalışmaya başladı.

Ofiste,  peyzaj tasarımı, CAD projeleri ve 3 boyutlu görselleştirme konularında sorumlu kişidir.

Yıllar geçtikçe, dış kaynak ekiplerin koordinasyonu ve ofisin yönetimi konusunda da önemli bir deneyim kazanmıştır.

Ödüller

  • 2018 Amerika Atlanta’da, Kuzey Amerika'nın en büyük uluslararası karo ve doğal taş fuarı Coverings, Mar-Ka tarafından tasarlanan Anatolia Tile & Stone Inc. standını ‘’En İyi Stand Ödülü'’nü kazananlarından biri olarak duyurdu ve “En İyi Ambians '' ödülü ile onurlandırdı.
  • 2015’de Marka’nın peyzaj mimarisi tasarımını yaptığı TomTom Gardens projesi ‘Sign of The City Awards’da En İyi Konut Projeleri kategorisinde, ‘En İyi Konut, Devam Eden Proje’ ödülüne layık görüldü.
  • 2003 yılında New York Ev Tekstili Fuarı'nda, Marka tarafından tasarlanan 'Gulcicek' adlı havlu koleksiyonunu benzersiz bir konsept, kalite ve teknikle sergileyen Talesma Linens'e, Banyo Kategorisinde 'En İyi Yeni Ürün Ödülü' verildi.
  • 1998'de Kadriye Saral Manciocchi, Venedik Karnavalı'nda çektiği fotoğrafla Canon ve Venedik Belediyesi'nin düzenlediği 'Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nın finalistlerinden biri oldu.
  • 1998 Roma İtalya'da Marco Manciochi, Slamp Lighting tarafından düzenlenen "Ulusal Tasarım Yarışması" nda "Özel Eleştiri Ödülü" ne layık görüldü.